• 20.12.2021

      Wigilia klasowa w kl. 4d

   Spotkanie wigilijne w klasie IV D odbyło się na lekcji wychowawczej. Uczniowie wraz z wychowawczynią zasiedli do udekorowanego stołu i  dzielili się opłatkiem. Składali sobie życzenia. Wspólnie śpiewali kolędy i częstowali się słodyczami. Opowiadali o tradycjach bożonarodzeniowych w swoich rodzinach. Z ciekawością zaglądali do paczek ufundowanych przez rodziców. Czas upłynął w miłej i świątecznej atmosferze.   

   Link do zdjęć:

   https://drive.google.com/folderview?id=1F1JatGnyH9wJqCFmWJxx5IH-FHT7ee1g                                             

   5.12.2021r.

   Pokaz mody prosto z Olimpu

   W ubiegłym tygodniu uczniowie klas piątych, na lekcji historii wybrali się w podróż na górę Olimp. Wszyscy pięknie się zaprezentowali  niczym greccy bogowie. Podziwiać można było urodę i wdzięk Afrodyty, doskonałość i powagę Zeusa, mądrość Ateny i opiekuńczość Hery. Doceniłam kreatywne kostiumy i własnoręcznie wykonane atrybuty. W tym radosnym korowodzie piątoklasiści dotarli  do pierwszaków i tam podzielili się swoją wiedzą o bogach olimpijskich.

   Zdjęcia do obejrzenia w albumie fotograficznym.

   9.03.2020r.

   PRAKTYCZNA LEKCJA HISTORII

   W klasach szóstych podsumowaliśmy trudny rozdział o wojnach w XVII wieku. Uczniowie dzieląc się na grupy, wybrali jednego wroga Rzeczpospolitej i przygotowali potrzebne wiadomości. Następnie stworzyli ogromną oś czasu, na której chronologicznie umieścili miejsca bitew rozejmów i pokoi.
   W ten sposób łatwo zapamiętali największe zagrożenie ze strony Szwedów- Potop szwedzki, czy nękających nas Turków, z  którymi rozprawiliśmy się pod Wiedniem dzięki Janowi III Sobieskiemu. Pracując w zespołach, uczniowie wykazali się  współpracą i umiejętnością dzielenia się wiedzą.

   Zdjęcia do obejrzenia w albumie fotograficznym.

   9.03.2020r.

   NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

   1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzach Wyklętych”.

   Słowa „wyklęci” używamy w stosunku do osób, których ktoś się wyrzekł. Taki los spotkał żołnierzy – bojowników Polskiego Państwa Podziemnego i żołnierzy Armii Krajowej, którzy w czasie II wojny światowej walczyli z niemieckim okupantem.. Komuniści, którzy przejęli władzę w Polsce po II wojnie światowej, nazywali ich wrogami Polski. Dążyli oni do tego, by żołnierzy Armii Krajowej na zawsze wymazano z pamięci narodu.

   Żołnierzy wyklętych nazywamy również niezłomnymi, ponieważ niezłomnie, wbrew wszelkim przeciwnościom losu walczyli o wolną Polskę – najpierw z okupantem niemieckim, a potem z komunistami.

   Kiedy w 1945 roku II wojna światowa dobiegła końca Polska była zrujnowana, a kilka milionów Polaków poniosło śmierć. Pod koniec wojny ziemie polskie zostały zajęte przez wojska radzieckie, które wyzwoliły Polskę spod okupacji niemieckiej. Wyzwolenie nie przyniosło jednak Polakom wolności. Przy pomocy Rosjan władzę w Polsce przejęli komuniści. Realizowali oni plan przywódcy ZSRS, Józefa Stalina, który narzucił Polsce nowe granice i podporządkował ją swoim wpływom.

   Komuniści rządzili w naszym kraju, stosując przemoc. Brutalnie zwalczali swoich przeciwników politycznych, w tym działaczy i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Dążyli tez do zniszczenia wszystkich niezależnych organizacji. Nie chcieli bowiem, aby ktokolwiek odebrał im władzę.

   Żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się głównie z AK, pragnęli, by nasza ojczyzna była po wojnie krajem wolnym i demokratycznym. Takim, w którym szanuje się prawa i wolności mieszkańców. Dlatego nie pogodzili się z przejęciem władzy przez komunistów i nie przerwali walki. W obawie przed aresztowaniami ukrywali się w lasach, gdzie organizowali oddziały samoobrony. Do końca lat 40 XX wieku komuniści rozbili jednak walczące oddziały. Po złamaniu oporu żołnierzy niezłomnych nikt już nie mógł odebrać komunistom władzy.

   Zdjęcia zdjecia(1).zip

   Zdjęcia znajdują się również w albumie fotograficznym

   14.02.2020r.

   WIECZORNICA POWSTAŃCZA

   Po raz szósty, 13 lutego 2020 r. w Dziennym Domu Seniora uczniowie Szkoły Podstawowej nr2 przybliżyli historię z przełomu 1918/1919 roku, kiedy to Wielkopolanie upomnieli się o swoje ziemie     i zbrojnie postanowili przyłączyć je do nowo powstającej po 123 latach  Polski.

   W ostatnim wierszu wieczornicy „Wszystkim tym…” dziękowaliśmy naszym przodkom… W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim tym, którzy pojechali z nami w podróż przez historię i przyjęli nasz bilet do „Pociągu do wolności  1918 r.”. Dziękuję za przybycie władzom samorządowym miasta, gminy i powiatu, radnym, dyrektorom szkół i instytucji, prezesom i członkom stowarzyszeń z powiatu, nauczycielom, rodzicom, przyjaciołom naszej szkoły, rodzinom powstańców, których sylwetki przedstawialiśmy w poprzednich latach.

   Dziękuję również moim współpracownikom za pomoc w przygotowaniu wieczornicy: p. Monice Serwatce, Annie Ciszewskiej, Hannie Korbal i Joannie Bucholc. Wieczornicy nie byłoby bez naszych wspaniałych uczniów, ich zaangażowaniu i cierpliwości, oraz absolwentów, którzy nas wspierają. Dziękuję Danucie Korbal, Oliwii Piechnik, Emilii Milewskiej, Laurze Dąbrowskiej, Jagodzie Kamińskiej, Zbyszkowi Korbalowi i Danielowi Pisarkowi- akordeoniście, który jest już niestety też naszym absolwentem, niezależnie od tego, jak bardzo tego bym nie chciała, którego potraktowałam jak ciągle naszego ucznia!

   Liczymy na Państwa obecność za rok!

   Bilet na wieczornicę bilet.pdf