• Nasze hobby

      13.11.2021

      10 listopada br. w naszej szkole  odbyła się wystawa i prezentacja na temat „Nasze Hobby”. Swoje pasje prezentowali: p. Mariusz Przygoda z synem Szymonem uczniem klasy 3b, Wiktor Donal uczeń klasy 5d, Michał Anders uczeń klasy 2c oraz nauczyciele SP2, tj.  Anna Ciszewska, Robert Wójtych i Małgorzata Włodarczyk.

      Pan Mariusz z Szymonem ciekawie opowiadali o swojej pasji – wędkarstwie i zaprezentowali profesjonalny sprzęt i akcesoria. Wiktor po mistrzowsku przygotował prezentację na temat swojego hobby - „Terrarystyka i akwarystyka”, którą uczniowie oglądali z zaciekawieniem. Michał przedstawił swoje prace z plasteliny i podczas prezentacji  pokazywał jak lepi i opowiadał. Z podziwem obserwowaliśmy  jak sprawnie powstawały następne prace. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły także prace wykonane przez p. Annę Ciszewską - „Pirografia – ogniem malowane”, prace z rękodzieła – hafty, plecionki, oraz widokówki z Wągrowca z lat 60/70 Małgorzaty Włodarczyk, oraz hobby sportowe – bieganie p. Roberta Wójtycha – numery startowe, medale, koszulki będące teraz pamiątkami ze startów w biegach krajowych i zagranicznych, w tym z Afryki. Uczniowie podczas prezentacji zadawali dużo pytań, co świadczyło o ich zainteresowaniu. Na zakończenie Michał (prezentował hobby - lepienie z plasteliny) powiedział,” Jeszcze nigdy tak się nie bawiłem dobrze”. Myślę, że jest to najlepsze podsumowanie tej wystawki.

      Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy – podziękowanie a uczniowie dodatkowo nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

       Organizatorem prezentacji „Nasze Hobby” była Małgorzata Włodarczyk- doradca zawodowy SP2.

    • Wycieczka literacka do Poznania
     • Wycieczka literacka do Poznania

      13.11.2021

      W sobotę 6.11.2021 grupa młodzieży klas siódmych i ósmych naszej szkoły wraz z wychowawcami odbyła pociągiem wycieczkę do Poznania, by zobaczyć eksponaty dotyczące życia i twórczości jednego z naszych noblistów, autora ,,Quo vadis", ,,W pustyni i w puszczy" - Henryka Sienkiewicza. Muzeum Literackie, znajdujące się na Starym Rynku w Poznaniu, dostarczyło młodzieży wielu nowych wiadomości o autorze lektur obowiązkowych i ciekawostek z jego życia. Uczniowie napiszą teraz reportaż z tej udanej wycieczki.

     • 44. Międzynarodowy Listopad Poetycki

      13.11.2021

      5.11.2021 klasa VIII c wraz z polonistką,  panią Jolantą Godawą, wzięła udział w spotkaniu autorskim z poetą Markiem Wawrzkiewiczem. Odbyło się ono w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wagrowcu w ramach 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Poeta, niezwykle skromny, opowiedział o swojej pracy, o tworzeniu utworów poetyckich, o innych poetach. Młodzież miała możliwość zadania kilku pytań i uzyskała interesujące odpowiedzi. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze i na pewno na długo zostanie w pamięci uczestników. 

    • Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu
     • Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu

      10.11.2021

      W przeddzień Święta Niepodległości Szkolne Koło Wolontariatu rozprowadzało rogale, tradycyjne słodkie wypieki znane w całej Wielkopolsce. Stojąc w kolejce, uczniowie mogli się zapoznać z historią św. Marcina. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziekujemy.

      Opiekun SKW Błażej Filipiak

    • Święto Niepodległości
     • Święto Niepodległości

      10.11.2021

        Dnia 9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie recytowali wiersze, które podkreślały nastrój walk i zmagań z zaborcami. Ukazali lata niewoli i upokorzeń narodu polskiego, oraz długą i ciężką drogę do zwycięstwa. Śpiewali wzruszające pieśni patriotyczne na tle biało-czerwonych flag wprowadzając wszystkich w atmosferę minionych lat.                                                                                                                                                                            To święto jest prawdziwą lekcją patriotyzmu i przesłaniem, które sprawia, że na chwilę zapomina się o codzienności, a myślą wraca  do przodków, którzy  poświęcili życie za  Ojczyznę.  Młodzież  odpowiedziała też  sobie na pytanie, czym dzisiaj jest  patriotyzm i jakim szczęściem jest życie w wolnym i bezpiecznym kraju.

      W akademii wzięli udział uczniowie klas: IVD, VIA, VIB, VIID, VIIF, VIIIA i VIIIB pod kierunkiem Pani  Moniki Serwatki i Małgorzaty Smarzyk. O piękną oprawę plastyczną zadbały Panie Anna Ciszewska, Romana Mucha i Karolina Należyta. Pan Piotr Misiak i Robert Wójtych uwiecznili to uroczyste wydarzenie.

     • Wycieczka do Torunia

      05.11.2021

      Dnia 4 listopada klasa 6b i 5c brała udział w wycieczce do Torunia - miasta piernika i Kopernika. Zwiedziliśmy m. in. Rynek Nowomiejski, ruiny zamku krzyżackiego, Rynek Staromiejski i Krzywą Wieżę. Niezapomnianym przeżyciem był seans w Planetarium - "Kolorowy kosmos", seans filmowy 4D w Domu Kopernika oraz warsztaty piernikowe. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

    • Szkoła Pamięta
     • Szkoła Pamięta

      29.10.2021

          Tradycją naszej szkoły jest, jak co roku odwiedzanie cmentarzy i miejsc pamięci, aby w tych szczególnych dniach uczcić pamięć poległych za naszą wolność bohaterów i osób ważnych dla środowiska lokalnego. Po raz drugi nasza placówka włączyła się do akcji MEN ,, Szkoła pamięta” Inicjatywa ta kształtuje postawę patriotyczną uczniów, nawiązuje  do polskiej tradycji świąt zadusznych i  uwrażliwia dzieci i młodzież na pamięć o zmarłych. W ramach tego przedsięwzięcia podjętych zostało wiele zadań. W klasach pojawiły się gazetki o życiu zasłużonych osób dla naszego regionu. Szkolne Koło Wolontariatu  zorganizowało zbiórkę zniczy dla  zmarłych nauczycieli. Klasy siódme  posprzątały zaniedbane i zapomniane mogiły na cmentarzu farnym. Zapaliły  światełka , oddały hołd tym, którym przyszło żyć i umierać w czasie powstania wielkopolskiego i wojen. Uczniowie klasy VIII A i Samorząd Szkolny wraz z opiekunami odwiedzili miejsca pamięci  związane z ważnymi wydarzeniami naszego regionu.Klasa IVD wraz z wychowawczynią udała sie cmentarz komunalny, na którym spoczywa wielki społecznik i filantrop ksiądz Jerzy Niward Musolff. Był on ostatnim podprzeorem zakonu cystersów. Nie  szczędził środków i czasu, założył sierociniec, alumnat i dom starców. Szczególnie zapisał się na kartkach historii naszego miasta. Poprzez pielęgnowanie pamięci  o tych, którzy odeszli rodzi się prawdziwa więź młodego pokolenia z małą Ojczyzną. To czas zadumy i uświadomienie  sobie, że wszystko zaczyna się i kończy.

      Prezentacja:prezentacja_musolff.pptx

     • Światowe Dni Origami

      28.10.2021

      Z okazji Światowych Dni Origami chętni uczniowie z klasy 5c uczestniczyli w warsztatach składania papieru.  Podczas zajęć dzieci złożyły  ośmiościan oraz statek.  Wykorzystywanie origami na zajęciach  pobudza nie tylko wyobraźnię, ale pozwala także odkryć świat matematyki w zupełnie innym wymiarze.

    • Komunikat
     • Komunikat

      25.10.2021

      2.11.2021r.(wtorek) i 12.11.2021r.(piątek) są dniami wolnymi dla uczniów od zajęć dydaktycznych. W tych dniach czynna będzie świetlica szkolna w godzinach 6.30 - 16.30

     • Ogólnopolski Tydzień Kariery

      22.10.2021

      Uczniowie klasy 3c, budując wysokie i wytrzymałe konstrukcje w ramach akcji XIII OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA KARIERY, doświadczyli pozytywnych emocji w przeżywaniu siebie jako osób twórczych i zdolnych do rozwiązywania różnorodnych problemów.

      Klasa 6b w ramach OTK pracowała na temat KONSTRUUJEMY ŚWIAT IDEALNY, CZYLI LĄDUJEMY NA BEZLUDNEJ WYSPIE I BUDUJEMY TAM RAJ, WEDŁUG NASZYCH WŁASNYCH ZASAD. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani i mieli ciekawe pomysły, co widać na fotorelacji. Gratuluję kreatywności i bogatej wyobraźni twórczej

      Uczniowie klasy 8b w ramach OTK zrealizowali temat "Poznaję siebie - moja marka osobista". Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i aktywni podczas zajęć.

      Podczas lekcji religii uczniowie odkrywali ile zawodów jest ukrytych w Biblii np. klasy 1-3 stały się tancerzami, pisarzami, malarzami, przyrodnikami i to nie wszystkie zawody. Spróbujesz poszukać innych...

      OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY "Wyprawa na 3K: KARIERA, KREATYWNOŚĆ, KOMPETENCJE".Podczas zajęć na temat "SEN- ODKRYWAMY ZAKAMARKI NASZEJ WYOBRAŹNI", klasa 2b wyraziła swoje emocje, zdolności i umiejętności tworząc niezwykle kreatywne prace plastyczne pt. "MÓJ SEN". Dzieci obejrzały fragment filmu" W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI ", opowiadały o swoich snach, o ich różnorodności i o tym jak sny pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i z niecierpliwością czekaliśmy na ich prezentację. 

      Klasa 3a w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery , który w tym roku przebiegał  pod hasłem  3K: Kariera Kompetencje Kreatywność  realizowała  temat "Budujemy konstrukcję wysoką i wytrzymałą ". Uczniowie budowali w grupach wieże. Mieli znakomite pomysły i pięknie współpracowali w grupach.

     • "Milion dzieci modli się na różańcu"

      19.10.2021

      Inicjatywa modlitewna „Milion dzieci modli się na różańcu” została zapoczątkowana w 2005 r. w Caracas, stolicy Wenezueli. Podczas modlitwy różańcowej grupy dzieci w przydrożnej kapliczce, kilka kobiet, które im wówczas towarzyszyły, doświadczyło głębokiej obecności Maryi Panny. Przypomniały sobie wówczas obietnicę św. Ojca Pio: „Kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia”. Od tego czasu kampania szybko się rozprzestrzeniła i stała się znana na całym świecie.

      Tegoroczna kampania zachęcała dzieci do modlitwy „przez ręce Maryi i pod opieką świętego Józefa”. Kardynał Piacenza przypominał, że św. Józef jako patron Kościoła powszechnego „jest dla nas wspaniałym przykładem tego, że Bóg może ze wszystkiego wyprowadzić dobro dzięki naszej modlitwie, wierności i posłuszeństwu Jego Słowu”.

      Dlatego również i my zgłosiliśmy się do tej ogólnoświatowej inicjatywy. W modlitwie różańcowej rozważając tajemnice radosne prosiliśmy  w osobistych intencjach ale szczególnie o pokój.

      “Jak napisał papież Jan Paweł II w Liście Apostolskim Rosarium Virginis Mariae:

      “”Różaniec ze swej natury jest modlitwą pokoju z racji samego faktu, że polega na kontemplowaniu Chrystusa, który jest Księciem Pokoju i « naszym pokojem » (Ef 2, 14) (…) Różaniec, kierując nasze spojrzenie ku Chrystusowi, czyni nas również budowniczymi pokoju w świecie. Mając charakter nieustającego, wspólnego błagania, zgodnie z Chrystusowym wezwaniem, by modlić się « zawsze i nie ustawać » (por. Łk 18, 1), pozwala on mieć nadzieję, że również dzisiaj ‘walka’ tak trudna jak ta, która toczy się o pokój, może być zwycięska””.”

      Podczas naszej modlitwy "towarzyszyła" nam św. Bernadetta, która jako mała dziewczynka otrzymała łaskę spotkania i rozmowy z Matką Bożą.

      Dziękuję, Dzieciom za piękną, pełną skupienia postawę podczas modlitwy z różańcami w ręku. Oto mała fotorelacja z tego wydarzenia

    • Koronawirus
     • Koronawirus

      18.10.2021

      Drodzy Czytelnicy, książka, którą macie w załączniku, powstała z potrzeby serca i chęci pomocy. Sytuację związaną z pandemią koronawirusa trudno zrozumieć – często górę biorą strach i panika. Mamy nadzieję, że ta publikacja pozwoli Wam i przede wszystkim Waszym dzieciom zrozumieć, co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak się go wystrzegać.

      Załącznik: Koronawirus(1).pdf

       

     • Konkurs historyczny Patria Nostra

      15.10.2021

           Dnia 13 października podczas uroczystej gali w Poznaniu został rozstrzygnięty wojewódzki Konkurs historyczny Patria Nostra.  Udział w nim wzięli uczniowie z 63 szkół. Zadanie polegało na wykonaniu krótkiego filmu lub animacji na określony temat . Celem tego przedsięwzięcia jest budzenie szacunku do przeszłości i kształtowanie polskości wśród młodego pokolenia. Tego trudnego zadania podjęli się uczniowie  klasy VIII E i  VIII F Stworzyli  oni prawdziwe arcydzieła zamykając w kilkusekundowym przekazie skrawek historii. Każda grupa miała inną, oryginalną wizję wykorzystując nowoczesną technologię komputerową. Drużyny 20 i 43 wzorowo się wywiązały.  Obydwie animacje miały dobre recenzje i zostały wysoko ocenione. Wyróżniona została praca pt. ,,Pierwszy eksperymentalny  program telewizyjny – 1952” w wykonaniu uczniów: Filipa Cieślaka, Niny Drożdż i Michała Januchowskiego. Udział w tym konkursie jest źródłem poznania ojczyzny i zagłębienia się w jej dzieje. Jest  też próbą odpowiedzi na pytanie: Jaki jest język współczesnego patriotyzmu?                                  

      Uczniów przygotowała Pani Małgorzata Smarzyk

    • Dzień Patrona i Dzień Edukacji Narodowej
     • Dzień Patrona i Dzień Edukacji Narodowej

      14.10.2021

      Uroczystość z okazji Święta Patrona  w wągrowieckiej dwójce odbyła się 14 października w godzinach przedpołudniowych. W związku z trwającą pandemią nie było tradycyjnej akademii i zmagań w sali gimnastycznej. Uczniowie wystąpili w audycji transmitowanej przez szkolny radiowęzeł. Przypomnieli najistotniejsze fakty z działalności cystersów w grodzie nad Wełną, zachęcając  do pogłębiania wiedzy o zakonnikach. Zgromadzone w klasach dzieci rozwiązywały krzyżówki, rebusy i poznawały gwarę regionu. Nasza szkoła bowiem przywiązuje dużą wagę do tradycji. Patron to ważna postać, wokół której buduje się wartości  i rodzi się poczucie wspólnoty. Dzieje się tak właśnie za przyczyną obchodzonych uroczystości.Dzisiaj też młodzież w  Dniu Edukacji Narodowej podziękowała pedagogom za dar nauki, kształtowanie postaw i doskonalenie osobowości. Życzyła swoim nauczycielom, żeby każdego dnia z optymizmem i pasją podchodzili do pracy .Swoją wdzięczność wyraziła pięknymi  piosenkami.

      Obchody tych ważnych świąt przygotowały Panie: Monika Serwatka, Romana Mucha, Anna Ciszewska, Agnieszka Maciejewska i Małgorzata Smarzyk                                                                                                            

      Klasa 2b aktywnie uczestniczyła w ŚWIĘCIE PATRONA. Dzieci wysłuchały audycji, wspólnie rozwiązywały zadania do wykonania i ucieszyły się ze słodkiej niespodzianki. 

    • Życzenia Rady Rodziców na DEN
     • Życzenia Rady Rodziców na DEN

      14.10.2021

                                W imieniu wszystkich rodziców dziękujemy Dyrekcji,                                  Nauczycielom i wszystkim Pracownikom Szkoły

      za trud, poświęcenie i zaangażowanie, które towarzyszą nieustannie

      w pracy na rzecz edukacji i wychowania naszych dzieci.

      Życzymy Państwu, aby trudowi wkładanemu w edukację towarzyszyły

      zawsze zaufanie i szacunek uczniów, żeby kształcenie młodego pokolenia

      dawało poczucie satysfakcji i spotykało się ze społecznym uznaniem.

      Rada Rodziców

      działająca przy Szkole Podstawowej Nr 2

      im. Cystersów Wągrowieckich w Wągrowcu