• Zachecamy do głosowania na film zespołu SP2TEAM

      27.04.2021

      Drużyna SP2TEAM z naszej szkoły w składzie: Magdalena Długa, Kornelia Friska, Lena Kołacka z klasy 7D zajęła drugie miejsce w Polsce w części krajowej Europejskiego Konkursu Statystycznego. Pierwszy etap konkursu składał się z trzech testów: testu wiedzy ze statystyki, testu z użycia oficjalnych danych statystycznych oraz testu dotyczącego interpretacji publikacji w języku angielskim. Drugi etap części krajowej polegał na analizie obszernego zbioru danych udostępnionego przez organizatora, a następnie przygotowaniu prezentacji otrzymanych wyników.

       

      Teraz nasza drużyna bierze udział w eliminacjach do części europejskiej konkursu. Uczennice nagrały filmik na temat „Informacja i dezinformacja. Oficjalne statystyki w świecie pełnym danych.”

       

      Zachęcamy do głosowania.

      https://rejestracja.stat.gov.pl/GlosowanieEKS/Konkurs/KategoriaB

     • Sprzątanie świata

      27.04.2021

      Z okazji Światowego Dnia Ziemi klasa II B zadbała o środowisko.Z książki pani  Agnieszki Frączek „Sprężynek na tropie tajemnic” wyd.BIS dowiedzieliśmy się co to jest środowisko:

       „Środowisko to …

      szyszka, żaba, dróżka w gąszczu,

      dwie lwie paszcze, chrząszcz przy chrząszczu, …

      pies , pieprz, przeciąg, piegża, perz…

      I psia pchła rzecz jasna też.”  

      A jak nam szło sprzątanie…zobaczcie sami.

     • Ogólnopolski konkurs matematyczny – TopMaths

      26.04.2021

      Ogólnopolski konkurs matematyczny „TopMaths” adresowany jest do wszystkich sympatyków matematyki, którzy zechcą stawić czoła zadaniom, które odnoszą się do wspomnianej dziedziny naukowej. Jego odbiorcami będą uczniowie z terenu całej Polski, znajdujący się na każdym poziomie edukacji, jak również osoby dorosłe.

      1. Konkurs „TopMaths” zostanie rozegrany online na portalu edukacyjnym labofii.net w dniu 29.04.2021 roku.

      2. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji w portalu. Zostanie on rozegrany w następujących kategoriach wiekowych: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia/dorośli.

      3. Pytania, z jakimi przyjdzie zmierzyć się uczestnikom konkursu są zgodne z najnowszą podstawą programową. Zostały one opracowane przez nauczycieli matematyki, w związku z tym ich rozwiązywanie stanie się między innymi doskonałym treningiem dla uczniów klas VIII i maturalnych (przykładowo, w konkursie dla szkół średnich znajdą się zagadnienia odnoszące się do zakresu materiału pojawiającego się na maturze podstawowej, jak również rozszerzonej).

      4. Szczegółowe informacje na temat konkursu „TopMaths” znajdują się pod adresem: https://www.labofii.net/topmaths

       

      „TopMaths” to wspaniała zabawa matematyczna, dająca możliwość rywalizacji z innymi. To także okazja, zweryfikowania swojej wiedzy z szerokiego zakresu związanego z „Królową Nauk”. Niniejszym pragniemy zaprosić do wspólnej zabawy i udziału w tym bezprecedensowym wydarzeniu.

       

     • Konkurs Ministerstwa Sprawiedliwości

      22.04.2021

      Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje, skierowany do dzieci i młodzieży konkurs na plakat. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu promującego mediację i Międzynarodowy Dzień Mediacji.

      Mediacja ma ogromne znaczenie. Pomaga szkołom rozwiązywać spory między jednostkami, lecz także stać się dodatkową metodą wsparcia nauczycieli w wychowaniu przez kształtowanie: słuchania, werbalizowania potrzeb, umiejętności bycia i funkcjonowania pośród innych ludzi oraz odnoszenia się z szacunkiem do ich wszelkich „odmienności”. Na czele z innym punktem widzenia różnych spraw. Ma szansę przynieść korzyści nie tylko tym, którzy podejmują próbę naprawienia relacji za pomocą mediatora. Pomaga ona – co najważniejsze uczniom, którzy widząc w osobie mediatora zmiany w sposobie komunikowania się z innymi zaczynają te „dobre nawyki” od nich przejmować, ucząc się jednocześnie od nich umiejętności aktywnego słuchania, zadawania pytań, empatii.

      Jury pod przewodnictwem wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego wybierze spośród zgłoszonych propozycji 12 najlepszych prac, w tym zwycięską. Przyznana zostanie także nagroda publiczności. Przyznają ją internauci, głosując za pośrednictwem Facebooka.Laureaci konkursu otrzymają zaproszenie na spotkanie z wiceministrem Marcinem Romanowskim, podczas którego odbędzie się wręczenie nagród.Prace laureatów pojawią się także w kalendarzu na 2022 rok, którego druk zleci Ministerstwo. Zwycięska praca wykorzystana będzie jako plakat promujący Dzień i Tydzień Mediacji. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom, a dla zwycięzców przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody, m.in. tablet, aparaty instax, słuchawki bezprzewodowe oraz zaproszenia na spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości.

      Prace należy przesłać do 5 czerwca 2021r. do Pani pedagog mgr Mai Białkowskiej - Gąsiorek na Timsie, za pośrednictwem e-dziennika lub na prywatnego meila: majka-reso@tlen.pl

      Więcej informacji przeczytacie klikając w poniższy link:

      Zapraszamy do udziału w konkursie.

     • Pokaz talentów online

      20.04.2021

      Zapraszamy każdego ucznia naszej szkoły do udziału w pokazie talentów, który z wiadomych przyczyn odbędzie się online.Możesz pochwalić się swoim talentem, może być to zarówno śpiew, taniec, recytowanie, malowanie, rysowanie jak i bieganie, pływanie czy skakanie⚽️🎹🎻🎨🏃.A może masz jakiś inny talent?🤔POCHWAL SIĘ SWOIMI UMIEJĘTNOŚCIAMI!Zrób zdjęcie lub nagraj krótki filmik, na którym pokażesz co potrafisz i wyślij w aplikacji TEAMS do pani Agnieszki Maciejewskiej.Pokaż nam swoje umiejętności a my opublikujemy to na naszej stronie na Facebooku.Czekamy właśnie na twój występ! Zachęcamy każdego kto chciałby się z nami podzielić swoją pasją czy talentem, nieważne ile masz lat i jak zaawansowany jest poziom twoich umiejętności.NIE WSTYDŹ SIĘ I BAW SIĘ Z SP2!Na wasze filmy i zdjęcia czekamy do 14 maja.MIŁEJ ZABAWY I POWODZENIA!😍

     • Kartka z historii

      19.04.2021

      Dzisiaj obchodzimy 78 rocznicę wybuchu  powstania w getcie warszawskim

      19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę z Niemcami. Powstańcy zdawali sobie sprawę, że nie mają żadnych szans na zwycięstwo. Pragnęli jednak zginąć z bronią w ręku, zadając przy tym wrogowi jak najwięcej strat. Niemcy utworzyli warszawskie getto w 1940 roku i umieścili tam około 400 tysięcy Żydów.
      W wyniku chorób, głodu i ciężkiej pracy zginęło ich kilka tysięcy. Naziści rozpoczęli systematyczną wywózkę Żydów do obozu zagłady w Treblince, w którym zginęło około 300 tysięcy osób. W getcie zostało ich jeszcze 60 tysięcy. To właśnie wśród młodych ludzi, narodziła się myśl o zbrojnym oporze wobec nazistów. Powstała wówczas Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB), na jej czele stanął Mordechaj Anielewicz, a znanym przywódcą był Marek Edelman.

      18 stycznia 1943 roku Niemcy rozpoczęli kolejną wywózkę Żydów do obozu zagłady. Wtedy do akcji wkroczyli członkowie ŻOB. Dziewiętnastego kwietnia Niemcy przystąpili do likwidacji getta warszawskiego. Wprowadzili oddziały składające się z 2 tysięcy żołnierzy wyposażonych w broń czołgi i samochody opancerzone.  Powstańcy stawiali dzielny opór. Ostrzeliwali odziały nieprzyjaciela, bronili umocnień i budynków. Żołnierze AK próbowali wesprzeć walczących i dokonali nieudanej próby wysadzenia muru przy ulicy Bonifraterskiej. Niemcy krok po kroku niszczyli kamienice, wrzucając granaty i wypędzając ludność cywilną. Na miejscu dokonując masowych egzekucji. Wysadzili też budynek dowództwa ŻOB, który znajdował się przy ulicy Miłej 8. Zginął tam przywódca Mordechaj Anielewicz i jego koledzy. Symbolem powstania była flaga żydowska i polska zawieszona na placu Muranowskim. Kilkudziesięciu Żydom udało się wydostać z getta kanałami i podziemnymi tunelami. Wkrótce wielu z nich zostało złapanych i rozstrzelanych, niektórzy brali udział w powstaniu warszawskim. Walki na terenie getta trwały jeszcze do 16 maja. Niemcy wysadzili Wielką Synagogę i zrównali teren getta z ziemią.

     • Wojenne historie

      17.04.2021

      19 kwietnia przypada 78. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

      Drodzy Uczniowie, czy lubicie wojenne historie?

      Podobały Wam się takie lektury jak „Asiunia” Joanny Papuzińskiej lub „Czy wojna jest dla dziewczyn?” Pawła Beręsewicza?

      Jeśli tak, to poznajcie małego Rysia Żabińskiego, Waszego rówieśnika, głównego bohatera książki „Nasz Azyl” autorstwa pani Marty Józefczyk, bibliotekarki z Obornik Wielkopolskich.

      Tata Rysia, Jan Żabiński był w czasie wojny dyrektorem warszawskiego ogrodu zoologicznego. Mama chłopca, Antonina  pomagała mężowi opiekować się zwierzętami i pisała książki przyrodnicze.

      Zanim wybuchła wojna, w ogrodzie żyło mnóstwo ciekawych gatunków zwierząt. Podczas okupacji Niemcy zniszczyli ogród, zwierzęta zostały wywiezione, a wiele z nich zginęło lub uciekło.

      Państwo Żabińscy na terenie ogrodu zoologicznego ukrywali ludzi z getta, a mały Ryś z zapałem im w tym pomagał. Ludzie, którzy ukrywali się w domu państwa Żabińskich nazywali go Azylem lub Willą pod Zwariowaną Gwiazdą.

      Chcecie dowiedzieć się kim byli Szurcio, Balbina, Wydruś , Rysiczki i Tuzinka?  Jakie piękne ilustracje zwierząt narysowała pani Katarzyna Bukiert.  Pytajcie w bibliotece szkolnej, czy książka już dotarła, czy można  ją wypożyczyć.

      Wydawnictwo BIS przysłało plakat i zakładki dla Was. Bardzo dziękujemy.

     • Informacja o szczepieniu

      16.04.2021

      Szczepienie drugą dawką szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewcząt z rocznika 2007 odbędzie się w dniu 26 kwietnia 2021r.

      Harmonogram:

      Poniedziałek, 26 kwietnia (Gmina Miejska Wągrowiec) – Szkoła Podstawowa Nr 2, ul. Krótka 4, 62-100 Wągrowiec:  

      – od godz. 10:30 do 11:30 dzieci z nazwiskami od „A” do „G”

      – od godz. 11:30 do 12:30 dzieci z nazwiskami od „H” do „O”

      – od godz. 12:30 do 13:30 dzieci z nazwiskami od „P” do „Ż”

      Wtorek, 27 kwietnia (Skoki, Gołańcz, Mieścisko) – Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skokach ul. Poznańska 2, 62-085 Skoki:

      – od godz. 10:30 do 11:30 dzieci z nazwiskami od „A” do „G”

      – od godz. 11:30 do 12:30 dzieci z nazwiskami od „H” do „O”

      – od godz. 12:30 do 13:30 dzieci z nazwiskami od „P” do „Ż”

      Środa, 28 kwietnia (Gmina Wągrowiec, Damasławek, Wapno) – Szkoła Podstawowa Nr 2, ul. Krótka 4, 62-100 Wągrowiec:          

      – od godz. 10:30 do 11:30 dzieci z nazwiskami od „A” do „G”

      – od godz. 11:30 do 12:30 dzieci z nazwiskami od „H” do „O”

      – od godz. 12:30 do 13:30 dzieci z nazwiskami od „P” do „Ż”

      Dziewczynki, które z przyczyn losowych nie mogą przyjść na szczepienie 26 kwietnia, mogą zgłosić się w środę 28 kwietnia w wyznaczonych godzinach.

       

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      02.04.2021

      2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększanie wiedzy wśród społeczeństwa. W tym roku uczniowie z naszej szkoły dołączyli do obchodów przesyłając zdjęcia w niebieskich strojach.

      Dziękujemy

      Pozdrawiamy

      Samorząd Uczniowski