• Kartka z historii

      19.04.2021

      Dzisiaj obchodzimy 78 rocznicę wybuchu  powstania w getcie warszawskim

      19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę z Niemcami. Powstańcy zdawali sobie sprawę, że nie mają żadnych szans na zwycięstwo. Pragnęli jednak zginąć z bronią w ręku, zadając przy tym wrogowi jak najwięcej strat. Niemcy utworzyli warszawskie getto w 1940 roku i umieścili tam około 400 tysięcy Żydów.
      W wyniku chorób, głodu i ciężkiej pracy zginęło ich kilka tysięcy. Naziści rozpoczęli systematyczną wywózkę Żydów do obozu zagłady w Treblince, w którym zginęło około 300 tysięcy osób. W getcie zostało ich jeszcze 60 tysięcy. To właśnie wśród młodych ludzi, narodziła się myśl o zbrojnym oporze wobec nazistów. Powstała wówczas Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB), na jej czele stanął Mordechaj Anielewicz, a znanym przywódcą był Marek Edelman.

      18 stycznia 1943 roku Niemcy rozpoczęli kolejną wywózkę Żydów do obozu zagłady. Wtedy do akcji wkroczyli członkowie ŻOB. Dziewiętnastego kwietnia Niemcy przystąpili do likwidacji getta warszawskiego. Wprowadzili oddziały składające się z 2 tysięcy żołnierzy wyposażonych w broń czołgi i samochody opancerzone.  Powstańcy stawiali dzielny opór. Ostrzeliwali odziały nieprzyjaciela, bronili umocnień i budynków. Żołnierze AK próbowali wesprzeć walczących i dokonali nieudanej próby wysadzenia muru przy ulicy Bonifraterskiej. Niemcy krok po kroku niszczyli kamienice, wrzucając granaty i wypędzając ludność cywilną. Na miejscu dokonując masowych egzekucji. Wysadzili też budynek dowództwa ŻOB, który znajdował się przy ulicy Miłej 8. Zginął tam przywódca Mordechaj Anielewicz i jego koledzy. Symbolem powstania była flaga żydowska i polska zawieszona na placu Muranowskim. Kilkudziesięciu Żydom udało się wydostać z getta kanałami i podziemnymi tunelami. Wkrótce wielu z nich zostało złapanych i rozstrzelanych, niektórzy brali udział w powstaniu warszawskim. Walki na terenie getta trwały jeszcze do 16 maja. Niemcy wysadzili Wielką Synagogę i zrównali teren getta z ziemią.

     • Wojenne historie

      17.04.2021

      19 kwietnia przypada 78. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

      Drodzy Uczniowie, czy lubicie wojenne historie?

      Podobały Wam się takie lektury jak „Asiunia” Joanny Papuzińskiej lub „Czy wojna jest dla dziewczyn?” Pawła Beręsewicza?

      Jeśli tak, to poznajcie małego Rysia Żabińskiego, Waszego rówieśnika, głównego bohatera książki „Nasz Azyl” autorstwa pani Marty Józefczyk, bibliotekarki z Obornik Wielkopolskich.

      Tata Rysia, Jan Żabiński był w czasie wojny dyrektorem warszawskiego ogrodu zoologicznego. Mama chłopca, Antonina  pomagała mężowi opiekować się zwierzętami i pisała książki przyrodnicze.

      Zanim wybuchła wojna, w ogrodzie żyło mnóstwo ciekawych gatunków zwierząt. Podczas okupacji Niemcy zniszczyli ogród, zwierzęta zostały wywiezione, a wiele z nich zginęło lub uciekło.

      Państwo Żabińscy na terenie ogrodu zoologicznego ukrywali ludzi z getta, a mały Ryś z zapałem im w tym pomagał. Ludzie, którzy ukrywali się w domu państwa Żabińskich nazywali go Azylem lub Willą pod Zwariowaną Gwiazdą.

      Chcecie dowiedzieć się kim byli Szurcio, Balbina, Wydruś , Rysiczki i Tuzinka?  Jakie piękne ilustracje zwierząt narysowała pani Katarzyna Bukiert.  Pytajcie w bibliotece szkolnej, czy książka już dotarła, czy można  ją wypożyczyć.

      Wydawnictwo BIS przysłało plakat i zakładki dla Was. Bardzo dziękujemy.

     • Informacja o szczepieniu

      16.04.2021

      Szczepienie drugą dawką szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewcząt z rocznika 2007 odbędzie się w dniu 26 kwietnia 2021r.

      Harmonogram:

      Poniedziałek, 26 kwietnia (Gmina Miejska Wągrowiec) – Szkoła Podstawowa Nr 2, ul. Krótka 4, 62-100 Wągrowiec:  

      – od godz. 10:30 do 11:30 dzieci z nazwiskami od „A” do „G”

      – od godz. 11:30 do 12:30 dzieci z nazwiskami od „H” do „O”

      – od godz. 12:30 do 13:30 dzieci z nazwiskami od „P” do „Ż”

      Dziewczynki, które z przyczyn losowych nie mogą przyjść na szczepienie 26 kwietnia, mogą zgłosić się w środę 28 kwietnia w wyznaczonych godzinach.

       

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      02.04.2021

      2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększanie wiedzy wśród społeczeństwa. W tym roku uczniowie z naszej szkoły dołączyli do obchodów przesyłając zdjęcia w niebieskich strojach.

      Dziękujemy

      Pozdrawiamy

      Samorząd Uczniowski